Agenda ierarhului

Programul IPS Teodosie în perioada 24-28 mai

Miercuri, 24 mai, de la ora 8.00, IPS Teodosie va săvârşi Sfânta Liturghie la Mănăstirea „Sfinţii Români” de lângă Poatra Albă Galesu, urmată de pomenirea deţinuţilor politici ce au pătimit la Canalul Dunăre – Marea Neagră.
Miercuri seară, începând cu ora 17:00, Arhiepiscopul Tomisului va oficia slujba Vecerniei hramului, la mănăstirea Stejarul, din apropierea localităţii Saraiu. 

Miercuri, 24 mai, de la ora 8.00, IPS Teodosie va săvârşi Sfânta Liturghie la Mănăstirea „Sfinţii Români” de lângă Poatra Albă Galesu, urmată de pomenirea deţinuţilor politici ce au pătimit la Canalul Dunăre – Marea Neagră.

Miercuri seară, începând cu ora 17:00, Arhiepiscopul Tomisului va oficia slujba Vecerniei hramului, la mănăstirea Stejarul, din apropierea localităţii Saraiu. 
Joi, 25 Mai, de Praznicul Înălţării Domnului, începând cu ora 8:45, ierarhul Tomisului va săvârși Sfânta Liturghie la Catedrala Arhiepiscopală din Constanţa. În continuare, ierarhul va lua parte la ceremoniile dedicate Zilei Eroilor, de la ora 12:00 la Cimitirul Central din Constanţa, iar începând cu ora 13:00 la Cimitirul Internaţional din Medgidia.
Joi seară, de la ora 21:00, IPS Teodosie va fi prezent la Mănăstirea „Sf. Nicolae şi Bretanion” din proximitatea localităţii 23 August, unde va oficia Taina Sfântului Maslu, urmată de Sfânta Liturghie. 
Sâmbătă, 27 Mai, Biserica Ortodoxă îl cinsteşte pe Sfântul Ioan Rusul. Cu acest prilej Parohia Ovidiu 3 (Cartier Ovidiu Sud – Pod Calea Ferată) îşi va serba hramul şi va primi vizita IPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, care va oficia Sfânta Liturghie, începând cu ora 7:30.
Duminica, 28 mai, la ora 8:30, IPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului va oficia Sfânta Liturghie la biserica „Sf. Gheorghe” din Adamclisi. Slujba va fi urmata de comemorarea părintelui Constantin Lembrău, cel care a fost paroh al bisericii în anii `40 și care a fost arestat și condamnat de regimul comunist pentru „propagandă contra regimului”.