Recunoaştere academică la Universitatea “Ovidius” din Constanţa

La propunerea Facultăţii de Teologie “Sf.  Ap. Andrei”, Universitatea  “Ovidius” din Constanţa a acordat luni titlul de Doctor Honoris Causa Înaltpreasfinţitului Kyrillos Katerelos, Mitropolit de Abydos. Evenimentul a avut loc în Sala Senatului Universităţii din Constanţa, în prezenţa mai multor cadre didactice, personalităţi şi studenţi.

La propunerea Facultăţii de Teologie “Sf.  Ap. Andrei”, Universitatea  “Ovidius” din Constanţa a acordat luni titlul de Doctor Honoris Causa Înaltpreasfinţitului Kyrillos Katerelos, Mitropolit de Abydos. Evenimentul a avut loc în Sala Senatului Universităţii din Constanţa, în prezenţa mai multor cadre didactice, personalităţi şi studenţi.

IPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, prezent la eveniment, a citit laudaţio în faţa asistenţei.

Profesor la Universitatea de Stat din Atena, IPS Kyrillos Katerelos s-a concentrat în lucrările sale pe studii legate de Biserica Catolică.