Daruri de la Moş Nicolae pentru copiii sărmani din Constanţa

Cu ocazia întâmpinării marelui Praznic al Naşterii Domnului, Parohia "Bunavestire" din Constanţa a organizat marţea aceasta, o acţiune socială pentru 50 de copii din familii defavorizate din oraş. Cei mici au fost prezenţi în biserica parohială şi au primit daruri, constând în dulciuri, fructe şi iconiţe. La activitate a luat parte şi IPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, care s-a rugat pentru familiile nevoiaşe.

Cu ocazia întâmpinării marelui Praznic al Naşterii Domnului, Parohia "Bunavestire" din Constanţa a organizat marţea aceasta, o acţiune socială pentru 50 de copii din familii defavorizate din oraş. Cei mici au fost prezenţi în biserica parohială şi au primit daruri, constând în dulciuri, fructe şi iconiţe. La activitate a luat parte şi IPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, care s-a rugat pentru familiile nevoiaşe.

Aceasta nu este prima acţiune socială întreprinsă de preoţii şi credincioşii parohiei din Constanţa. Activităţi similare au loc de mai multe ori pe an, pentru copiii sărmani din parohie, dar şi din afara ei.


Copiii care au beneficiat de ajutor din partea bisericii provin din centrul de plasament "Fair-Play" din Constanţa şi din cartierele Coiciu, Viile Noi şi C.E.T.

La sfârşit, corala bisericii a susţinut în faţa celor prezenţi un recital de colinde.