Daruri de la copii pentru copii

Devine o tradiţie ca, înainte de praznicul Crăciunului, biserica „Sfântul Haralambie” din Constanţa să găzduiască un eveniment inedit. Astfel, miercurea aceasta, 25 de copii aflaţi în Centrul de plasament „Delfinul”, din Agigea au fost colindati şi au primit daruri de la alţi 25 de elevi ai Liceului teoretic „Decebal”, din Constanţa. Evenimentul a avut loc în prezenţa IPS Teodosie, care a citit şi o rugăciune pentru copiii prezenţi.


Devine o tradiţie ca, înainte de praznicul Crăciunului, biserica „Sfântul Haralambie” din Constanţa să găzduiască un eveniment inedit. Astfel, miercurea aceasta, 25 de copii aflaţi în Centrul de plasament „Delfinul”, din Agigea au fost colindati şi au primit daruri de la alţi 25 de elevi ai Liceului teoretic „Decebal”, din Constanţa. Evenimentul a avut loc în prezenţa IPS Teodosie, care a citit şi o rugăciune pentru copiii prezenţi.

Activitatea are ca scop educarea celor mici spre a face milostenie cu fraţii lor nevoiaşi.

Cei care au beneficiat de cadouri din partea bisericii şi a colegilor lor de la Liceul “Decebal”, fac parte din Centrul de Plasament “Delfinul”, centru ce găzduieşte   copii ai căror părinţi nu îşi permit să îi întreţină.

Toţi colindătorii au fost la sfârşit răsplătiţi de către preoţii bisericii „Sf. Haralambie” cu dulciuri, fructe, iconiţe şi alte daruri.

Biserica „Sf. Haralambie” derulează şi un alt proiect social ce constă în oferirea de pachete cu alimente zilnic, pentru 50 de copii aflaţi la Centrul pentru Educaţie Incluzivă „Delfinul”, din Constanţa.