Sprijin pentru persoanele fara adapost din Constanta

Începând de astăzi, 22 ianuarie, Arhiepiscopia Tomisului, prin Departamentul Social-Misionar, va oferi o masă caldă, ceai şi dulciuri celor aproximativ 30-40 persoane fără adăpost aflate în proximitatea Gării Constanţa.
Proiectul se va derula în zilele în care se înregistrează temperaturi negative, cu ajutorul Asociaţiei „Samarineanul Milostiv” şi al parohiei „Sfântul Ştefan” (Gara).

La biserica „Sfântul Ştefan” din Parcul Gării, au venit vinerea aceasta câteva zeci de sărmani, care îşi duc traiul de pe o zi pe alta, în gară, în canale şi în locuinţe imporovizate, pentru a beneficia de o masă caldă.

După ce au împărţit pachetele cu mâncare celor care au venit la biserica, preoţii au mers să împartă o masă caldă şi celor care nu se pot deplasa şi stau în locuinţe puse la dispoziţie de parohie.