Campanie de colectare de cereale

Arhiepiscopia Tomisului, prin Departamentul Social Misionar, a lansat o colecta de cereale in toate parohiile  si manastirile din cadrul eparhiei in perioada 8 iulie – 5 august.  In acest mod se doreste sprijinirea cantinelor sociale in vederea asigurarii cantitatilor de paine necesare

 


Arhiepiscopia Tomisului, prin Departamentul Social Misionar, a lansat o colecta de cereale in toate parohiile  si manastirile din cadrul eparhiei in perioada 8 iulie – 5 august.  In acest mod se doreste sprijinirea cantinelor sociale in vederea asigurarii cantitatilor de paine necesare.

 


In anul 2011, primul an in care s-a desfasurat aceasta colecta, s-au adunat peste 3000 de kilograme de cereale.


In acest moment, in Arhiepiscopia Tomisului, functioneaza patru cantine sociale care vor beneficia de aceasta colecta: Sf. Apostoli Petru si Pavel – Constanta, Sf. Trei Ierarhi – Constanta, Sf. Parascheva – Cumpana si Cantina din localitatea Amzacea. Cele patru cantine deservesc aproximativ 300 de personae zilnic.


Proiectul de strangere a cerealelor tine cont de initiativa Comisiei Pastorale, Monahale si Sociale a Sfantului Sinod al Patriarhiei Romane care a lansat programul pastoral si social in vremuri de criza.