Agenda ierarhului

Programul IPS Teodosie in perioada 7 - 14 Aprilie

Marți, 11 aprilie, Biserica Ortodoxă Română îl cinstește pe Sfântul Ierarh Calinic de la Cernica. Cu acest prilej, vineri, 7 aprilie, începând cu ora 23.30, IPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, va oficia Sfânta Liturghie la biserica „Sfânta Cruce și Sf. Calinic de la Cernica” din Constanța (zona Energia), apoi va sfinți icoana Sfântului Calinic de la Cernica.

Marți, 11 aprilie, Biserica Ortodoxă Română îl cinstește pe Sfântul Ierarh Calinic de la Cernica. Cu acest prilej, vineri, 7 aprilie, începând cu ora 23.30, IPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, va oficia Sfânta Liturghie la biserica „Sfânta Cruce și Sf. Calinic de la Cernica” din Constanța (zona Energia), apoi va sfinți icoana Sfântului Calinic de la Cernica.
 
Praznicul Intrării Domnului în Ierusalim, al Floriilor
 
Sâmbătă, 8 aprilie, începând cu ora 16.00, IPS Teodosie va oficia slujba Vecerniei la Catedrala arhiepiscopală „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Constanța, apoi, de la ora 16.45 va conduce procesiunea cu stâlpări pe următorul traseu: Catedrala arhiepiscopală, Faleză Cazino, Comandamentul Marinei Militare (Portul Tomis), Piața Ovidiu, str. Arhiepiscopiei, Catedrala arhiepiscopală.
 
Duminica Floriilor sau a Stâlpărilor (ramură de salcie verde şi înflorită, care se împarte credincioşilor ortodocşi, la biserică, în Duminica Florilor) marchează intrarea Mântuitorului în Ierusalim. Blând şi smerit, Iisus a intrat în cetate pe mânzul asinei. Deși oamenii l-au primit cu mare bucurie și cu speranță în suflete pe Cel care avea să se sacrifice pentru păcatele lumii, Iisus era conștient de faptul că peste puțină vreme va fi dat spre Patimi.
 
IPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, va săvârși Sfânta Liturghie la Catedrala arhiepiscopală „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Constanța, începând cu ora 8.30. Totodată, va aniversa împlinirea a 16 ani de la întronizarea în scaunul arhiepiscopal al Tomisului.
 
Deniile în Săptămâna Patimilor
 
În perioada duminică, 9 aprilie - vineri, 14 aprilie, Înaltpreasfinţitul Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, va oficia slujba Deniilor la Catedrala „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel”. Astfel,
- Denia de duminică va începe de la ora 16.00;
- Denia din Sfânta și Marea Luni, Sfânta și Marea Marți, Sfânta și Marea Miercuri și Sfânta și Marea Joi (Denia celor 12 Evanghelii) de la ora 17.00;
- Denia Prohodului, în Sfânta și Marea Vineri, de la ora 18.00.
 
În Sfânta și Marea Luni, de la ora 9.00, IPS Teodosie va oficia Taina Sfântului Maslu la biserica Greacă din Constanța (str. Mircea cel Bărtrân, nr. 36), unde este adusă spre cinstire și icoana Maica Domnului Grabnic Ascultătoarea.